FC Bayern München mod Schalke 04 – optakt, form og indbyrdes opgør
Seneste form
Seneste kampe
W
Bayern München
Union Berlin
7–0
7
0
W
Elversberg
Bayern München
1–2
1
2
D
Schalke 04
Bayern München
0–0
0
0
W
Bayern München
VfB Stuttgart
5–1
5
1
Scorede mål
14
3.5 pr. kamp
Mål imod
2
0.5 pr. kamp
Kampe uden mål imod
2
kampe uden at indkassere
Uden at score
1
kampe uden at score
Gule kort
4
1 pr. kamp
Hjørnespark
38
9.5 pr. kamp
Begge hold scorede
50%
af de her kampe
Over 2,5 mål
75%
kampe med 3+ mål
D
Schalke 04
Elversberg
0–0
0
0
W
Union Berlin
Schalke 04
1–3
1
3
D
Schalke 04
Bayern München
0–0
0
0
L
Augsburg
Schalke 04
3–0
3
0
Scorede mål
3
0.75 pr. kamp
Mål imod
4
1 pr. kamp
Kampe uden mål imod
2
kampe uden at indkassere
Uden at score
3
kampe uden at score
Gule kort
4
1 pr. kamp
Hjørnespark
12
3 pr. kamp
Begge hold scorede
25%
af de her kampe
Over 2,5 mål
50%
kampe med 3+ mål
Indbyrdes opgør
Seneste 5 opgør
Sejre til FC Bayern München
Uafgjorte
Sejre til Schalke 04
4
1
0
80%
20%
0%
Mål i alt
20
I 5 indbyrdes opgør
Gns. mål
4
4 pr. kamp
Mål til FC Bayern München
20
4 pr. kamp
Mål til Schalke 04
0
0 pr. kamp
Begge hold scorede
0%
0/5 kampe
Over 2,5 mål
60%
3/5 kampe
Gns. hjørnespark pr. kamp
9.6
I 5 indbyrdes opgør
Gns. kort pr. kamp
2.4
Gule + røde kort
Seneste opgør
0 - 0
Schalke 04
0–0
0
0
FC Bayern München
FC Bayern München
6–0
6
0
Schalke 04
Schalke 04
0–2
0
2
FC Bayern München
Schalke 04
0–4
0
4
FC Bayern München
FC Bayern München
8–0
8
0
Schalke 04
Se hele historikken og statistikken for FC Bayern München mod Schalke 04
Placering i ligaen
Bundesliga
| # | Hold | K | V | U | T | Mf | Mi | +/− | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 |
FC Bayern München
|
4 | 3 | 1 | 0 | 14 | 2 | +12 | 10 |
| 11 |
Schalke 04
|
4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 5 |
| 1 |
FC Bayern München
|
2 | 2 | 0 | 0 | 12 | 1 | +11 | 6 |
| 14 |
Schalke 04
|
2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| 5 |
FC Bayern München
|
2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 |
| 8 |
Schalke 04
|
2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 |
UEFA Champions League
UEFA Europa League
UEFA Conference League Qualifiers
Relegation Play Off
Relegation
Afstand mellem holdene: 5 point
Sæsonstatistik sammenlignet
Bundesliga · 2026/2027
FC Bayern München
Schalke 04
4
Kampe spillet
4
3.5
14 i alt
Mål scoret / kamp
0.75
3 i alt
0.5
2 i alt
Mål imod / kamp
1
4 i alt
70.5%
Gennemsnitlig boldbesiddelse / kamp
36%
50%
2 kampe
Begge hold scorer
25%
1 kampe
75%
3 kampe
Over 2,5 mål
50%
2 kampe
9.5
Hjørnespark / kamp
3
1
Gule kort / kamp
1
2
Kampe uden mål imod
2
Nøgleduel
Bundesliga · 2026/2027
Mål
4
Assists
1
Minutter pr. mål
76'
Afleveringsprocent
86.3%
Kampe spillet
4
Minutter spillet
303
Mål
1
Assists
0
Minutter pr. mål
330'
Afleveringsprocent
73.4%
Kampe spillet
4
Minutter spillet
330
Om kampen
FC Bayern München møder Schalke 04 den 30 januar 2027 kl. 00:00 UTC på Allianz Arena, i Bundesliga.
Før kickoff ligger FC Bayern München på 2. plads i Bundesliga, og Schalke 04 på 11. plads.
Indbyrdes opgør
FC Bayern München og Schalke 04 har mødt hinanden 35 gange i de tilgængelige data.
FC Bayern München vandt 25 gange, mens Schalke 04 vandt 2 gange, med 8 uafgjorte opgør.